Yoga mı Pilates mi?

Pilates mi daha faydalı Yoga mı? Hangisine başlamalıyım? Hem pilates hem de yogayı bir arada yapabilir miyim?” diye düşünüyorsanız; aklınızdaki tüm soruların cevabı burada!

Öncelikle, Yoga ve Pilates’in kardeş sistemler olduğunu bilmenizi isterim; çünkü ikisi de kasları uzatır ve aynı zamanda güçlendirir. O hâlde bu iki sistemin ortak ve farklı yönlerine göz atmakta fayda var.

  • Pilates ve Yoga nefes sistemi ile çalışır; yani nefes farkındalığı olmadan ne Yoga ne de Pilates amacına ulaşmaz. Her iki sistemin nefes tekniklerinin farklı olduğunu düşünebilirsiniz; fakat özüne bakıldığında ikisi de aynı amaca hizmet eder.
  • Hem Pilates hem de Yoga’da belirli bir bölge çalışılabileceği gibi esas amaç tüm vücut kaslarını dengeli bir şekilde çalıştırmaktır. Böylece tüm vücut çalışır, kuvvetlenir ve esnek hale gelir.
  • Pilates ve Yoga merkezden gelir; her iki sistemin bunu yapmak için tekniği ve pozları ayrı olsa da merkezi güçlendirmek ve iç güç dengesini orta merkezde toplamak temel amaçtır.
  • Her iki sistem de parasempatik sinir sistemini harekete geçirir ve ders sonunda vücut rahatlar, dengelenir.
  • Her iki sistem de konsantrasyonu ve odaklanmayı; bir başka deyişle “farkındalığı” artırır. Bu da günlük yaşama olumlu etki eder.
  • Her iki sistemde de uygulanan pozların basit ve zor varyasyonları vardır. Öyle ki her yaş gurubundan herkes hem Yoga hem de Pilates’i yapabilir.
  • Her iki sisteme de yeni başlayacak bir öğrenciyseniz mutlaka bir eğitmenle çalışmanız tavsiye edilir.
  • Hem Yoga hem de Pilates ile vücut duruş bozuklukları sistemli bir çalışma ile düzelme yoluna gider.
  • Her iki sistemde de amaç zayıflatmak değildir; ama doğru bir diyetle ve belki dengeleyen tempolu bir yürüyüş yardımıyla kilo kontrolüne yardımcı olabilir.

Tüm bu ortak noktalara rağmen hâlâ karar vermekte zorlanıyorsanız; işte size birkaç ipucu daha!

Genelde Yoga başlangıç seviyesi derslerinde pozlar yani “asanalar” yapılırken içsel değil de görsel yapıldığı için karın yani “core” yeterince kuvvetlenemiyor olabilir. Pilates başlangıç seviyesi derslerinde ise dersler daha çok zeminde geçtiği için ayakların yerle köklenmesi eksik kalıyor olabilir. Bu yüzden her iki sistemi ister birlikte (Yogilates) ister ayrı ayrı uygulayarak dengelemenizi öneririm.

Elbette karar sizin, tüm ön yargılarınızı yıkın ve enerjisini yakın bulduğunuz eğitmenlerin Yoga ve Pilates derslerine katılın. Tek bir sistemle devam etmek isterseniz yol sizi götürecektir.

Yeter ki kalbinizin sesini dinleyin!

Sima Havlucu

Bir yanıt yazın

Sepete ekle