Aeroyoga Nedir?

Son zamanlarda oldukça popüler ve eğlenceli bulunan Aeroyoga veya farklı adlarla bildiğiniz Hamak Yogası nedir diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre!

Öncellikle, Aeroyoga’yı farklı amaçlar için kullanabileceğinizi bilmenizi isterim.

Aeroyoga ile yoga yapabilirsiniz, sadece kuvvetlenmeyi amaç edinmiş olabilirsiniz, esnemek için destekalabilirsiniz, restoratif olarak kullanabilirsinizveya akrobatik hareketlerle bedene farklı bir deneyim yaşatabilirsiniz.

Peki tüm bunları hamaksız yapabiliyorken neden hamak kullanmalısınız? Çünkü hamak çok iyi bir partner, öğretici ve aynı zamanda sizi sınırınızın biraz ötesine taşıyacak önemli bir yardımcı araç.

Neden “antygravity”, “hamak yogası” veya “yogafly” gibi çok farklı isimlerle anılıyor derseniz; hedeflediği egzersiz sistemi ve kullanılan hamağın yapısına göre isimleri değişmekle birlikte aslında hepsi aynı kökene sahiptir diyebilirim.

Ders sonrasında öğrencilerime ne hissettiniz diye sorduğumda “çok eğlendik!” cevabının yanında, “omurgam uzadı”, “sanki boyum da uzadı” gibi cevaplar alırım. Çok haklılar; çünkü yerçekiminin tersine ve tüm o pozlara uzama prensibiyle girdiğimiz için tam da böyle hissederiz ve bu çok güzel bir histir!

Aeroyoga’yı bu kadar popüler kılan şey ne diye sorarsanız, şunu söyleyebilirim: Aeroyoga içinizdeki çocuğu ortaya çıkaran bir sistem. Hareketler yoğun bir dikkat gerektirdiği için zihin ve beden tamamen o anda. Geriye ise sadece aynı bir çocuğun sevinci ve gülümsemesi ile pozları uygulamak kalıyor. Hamağın salınışıyla birlikte sinir sistemi de regüle olduğu için belki de uzun zamandır hissetmediğimiz kadar bedeniniz, zihniniz ve ruhunuz özgürleşiyor.

Aeroyoga ders, eğitim veya atölyelerinde dersin başında söylediğim sihirli bir cümlem var, sizinle de paylaşıp yazımı bununla bitirmek istiyorum:

“Aeroyoga kolayı zor, zoru kolay yapar. Sen de burada ki açılımı merak ediyor, içindeki çocukla buluşmak istiyorsan haydi gel birlikte deneyelim.”

Sima Havlucu

Bir yanıt yazın

Sepete ekle