Hangi Yoga Bloğunu Tercih Etmeliyim?

Yoga pratiğiniz esnasında bedeninizin pozlarda doğru hizalanması ve desteklenmesi açısından yoga bloklarından faydalanmak oldukça önemlidir. Zaman zaman pozlarda derinleşirkenveya fazla esneklik gerektiren pozları deneyimlerken zorlanabiliriz. Bu gibi durumlarda yoga bloğu harika bir yardımcıdır.

Kimi zaman blok seçmek mat seçmekten daha düşündürücü olabilir; çünkü her blok farklı en-boy oranındadır ve farklı pozlarda ve zeminlerde ayrı avantajlara sahiptir. Bu yüzden nasıl bir tercih yapabileceğinize dair örnekleme yapmak iyi olabilir.

Aşağıda bazı yoga pozlarına göre tercih edebileceğiniz Yoga Blokları ve kullanım alanlarını sizin için maddeledik, daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz:

  • Sırtınızın altına blok yerleştirdiğiniz dinlendirici pozlarda ahşap bloklar şekli sebebiyle daha ergonomiktir. Sert bir yapıya sahip olduğu için omurga ve blok arasına bir battaniye koyabilirsiniz.
  • Ayaktaki pozlarda elinizin altına destek olarak kullanacaksanız, matın üzerine yerleştirmek kaydıyla tüm bloklar kullanışlıdır. Köpük blokları dik olarak kullandığınızda rahat etmezsiniz. Aynı şekilde bloğunuz parke üzerine gelecekse ahşap ve bambu bloklar kayabileceğinden tercih edilmemelidir.
  • Bloğu bacak arasına sıkıştıracağınız pozlarda en kullanışlısı köpük bloktur. Mantar olanları da tercih edebilirsiniz; fakat ahşap ve bambu olanlar kolayca kayıp düşebilir.
  • Bloğunuzu, oturma pozundan yükselmek ve geriye zıplamak için kullanacaksanız tüm bloklar işinize yarar; ancak aynı bloktan 2 adet gereklidir.

Unutmamak gerekir ki, yoga blokları herhangi bir yetersizlik belirtisi değildir.  Her beden birbirinden farklıdır ve pozlarda aynı şekilde hizaya gelmesi beklenmemelidir. Yogaya yeni başlayan veya içinde bulunduğu pozda derinleşmek isteyen herkes yoga bloğundan destek alabilir.

İstanbul Şişli’deki Yoga Okulu’muza yolunuz düşerse ücretsiz deneme dersimize katılıp bloklarımızı derste denedikten sonra daha rahat karar verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Sepete ekle